Ať už je teplo nebo zima, po dlouhém běhu se všichni rádi vykoupeme. Pro regeneraci se používá teplá i studená voda, ale která možnost je tou správnou? Ošetření teplou terapií nebo ledovou lázní se většinou používá ke zmírnění škod způsobených při běhu. Pojďme si říct, která metoda bude právě pro vás nejlepší.

Výhody ledové koupele po běhu

Léčba chladem stahuje cévy a snižuje metabolickou aktivitu, což snižuje otoky a rozpad tkání. Jakmile na svaly a kůži studená voda přestane působit, spodní tkáně se zahřejí, a to způsobí rychlejší průtok krve. Pokud trpíte zraněním (nebo mu chcete předejít), ledová koupel je účinným řešením. Terapie chlazením snižuje bolest svalů, což má za následek, že vaše svaly budou lépe připravené na další trénink. Ve dnech silového tréninku se rychleji zotavíte a vašemu běžeckému výkonu studená voda pomůže.

Nevýhody ledové lázně

Ledová koupel nemusí být všelékem na vaše bolavé svaly. Studená voda může bránit tvorbě nových proteinů ve svalech po odporovém cvičení. Pro minimalizaci zánětu po cvičení je terapie stejně prospěšná jako aktivní regenerace, takže i když jsou ledové koupele velmi účinné, pokud studenou vodu v oblibě nemáte, existují i jiné způsoby, jak dosáhnout stejného výsledku.

Výhody teplé koupele po běhu

Teplo nabízí taky určité výhody pro regeneraci těla. Dokáže pomoct ke svalové relaxaci a vytvoření změn na buněčné úrovni. To umožňuje tekutinám volně proudit tělem. Teplá voda taky zvyšuje teplotu svalových tkání a díky tomu se svaly snadněji protahují.

Nevýhody teplé lázně

Jedinou nevýhodou může být zranění. Pokud už totiž nějaké zranění máte, teplu a horku byste se měli vyhnout obloukem. Teplou koupel si proto naplánujte spíše po méně intenzivních trénincích.

Co je nejlepší pro regeneraci po běhu?

Teplá koupel má své výhody, ovšem pro běžce je účinnější koupel studená. Výsledky nemusí být viditelné hned po vynoření se ze studené vody, vždy je ale pozitivní. Takže když do své rutiny kromě hydratace, protahování a dostatečného spánku, přidáte studené sprchy nebo koupele, bude vaše zotavení rychlejší, síla větší a následné výkony díky tomu lepší a lepší.

Kdy a jak si dát chladnou koupel?

  • Kdy?
    Po intenzivních trénincích. A to ať už v posilovně, při uběhnutí většího množství kilometrů, nebo při domácím cvičení. A jak jsme už zmínili, nezapomeňte na další metody regenerace (rehydratace, strava, strečink), abyste ze studené koupele vytěžili maximum.
  • Jak?
    Stačí vám voda o teplotě 10 až 15 °C. Nepotřebujete vanu plnou ledu, prostě stačí aby voda byla studená. Doba, po kterou byste tam měli vydržet je 10 až 15 minut, stejně jako u teplých koupelí. Pokud tam zůstanete déle, zima vám může poškodit kůži. Když z vody vylezete, mohou být vaše ztuhlé. Ale nebojte se, to je normální. Studená voda totiž udělala práci kterou měla a vy se díky tomu budete cítit mnohem lépe hned další ráno. Pro silnější zážitek můžete vanu naplnit dvěma až třemi sáčky drceného ledu a poté přidat vodu.