Vymknutý kotník, odborně také distorze kotníku nebo poškození vazů hlezenního kloubu, je velice častým úrazem při sportování. Projevuje se jako otok kotníku, ale také jako bolest kotníku bez otoku. Objevit se mohou také velké tmavé modřiny. Pojďme se podívat na to, proč a jak vlastně výron v kotníku vzniká, a zda se tomuto nepříjemného problému dá při pohybu nějak předcházet.
Obsah:
- Jak k distorzi hlezna dochází?
- Jak se zbavit otoku a bolesti kotníku
- Léčba výronu kotníku
- Tejpování kotníku
- Jiná zranění kotníku
Jak k distorzi hlezna dochází?
K podvrtnutí kotníku neboli distorzi hlezna dochází při došlápnutí nebo dopadu na kotník, který je v nepřirozené poloze. Kotník je vlastně takový celek, který se skládá z kosti lýtkové, holenní a z kosti hlezenní. Nepřímou součástí je také Lisfrankův kloub, který se nachází přibližně uprostřed chodidla a zajišťuje „pérování“, inverzi a everzi nohy. Na něj pak navazují zánártní kosti a zbytek chodidla. Všechny části kotníkového kloubu drží pohromadě vazy. Právě jejich poškození může za to, že je kotník oteklý, bolavý, a není možné na nohu došlápnout.
Stupeň poškození pak hraje roli hlavně při volbě léčby.
- V prvním stupni dochází k tomu, že vazy v kotníku jsou natažené. V tomto případě se objevuje pouze mírná bolest či otok; tyto problémy však do několika dnů zmizí. Nohu stačí ledovat nebo stáhnout elastickým obinadlem.
- V druhém stupni závažnosti už to obvykle nejsou jen natažené vazy v kotníku, ale také z části přetržené a porušené. Bolesti i edém jsou mnohem větší a objevují se také podlitiny. Při domácím ošetření můžeme použít třeba takzvaný „zinkoklih“, což je elastické obinadlo, které po aplikaci mírně ztuhne, a udrží končetinu v určité pozici. Klidový režim je nutné dodržovat minimálně 4 týdny a je dobré využít francouzské hole k opoře.
- Poslední, třetí stupeň závažnosti poranění je nejhorší – jedná se o zcela přetrhané vazy v kotníku. Objevuje se opravdu velký otok, modřiny a bolest kotníku v klidu. S kotníkem není možné příliš pohybovat. V této chvíli je již nutné navštívit chirurgickou ambulanci, kde lékař zhodnotí další postup. Obvykle se přistupuje k použití sádry a klidovému režimu, avšak mnoho pacientů se nevyhne ani operaci.
Zbavte se otoku a bolesti kotníku
Pokud není zranění příliš vážné, můžeme si od edému kotníku pomoct i sami doma. Velice efektivní je nohu chladit a ledovat, ale také polohovat (umístit do vyvýšené pozice) nebo použít mast na otoky, výborná je však také heparinová mast, která pomůže i od bolesti kotníku.
V případě, že je bolest mírná a neobjevuje se žádný otok ani výrazné podlitiny, jedná se s největší pravděpodobností pouze o naraženinu. V tomto případě můžeme na podvrtnutý kotník použít mast na naraženiny, která zbavuje tupé nepříjemné bolesti.
Léčba výronu kotníku
Jak jsme si již řekli výše, naražený kotník není třeba léčit nijak a stačí si pomoct od bolesti či mírného otoku. U zvrtnutého kotníku, kdy jsou již poškozeny vazy, musíme k nějaké léčbě přistoupit. Nejčastěji se noha zafixuje obvazem, ortézou nebo dokonce sádrou. Končetinu musíme šetřit, nedošlapovat na ni a při sedu nebo lehu ji vypodložit, aby byla neustále ve zvýšené poloze. Jako podpora léčby jsou vhodné různé masti, homeopatika a bylinky (například kostivalová mast má velmi dobré hojivé účinky).
Tejpování kotníku po výronu
Tejp kotníku se provádí za pomoci speciálních elastických tejpovacích pásek. Ty se lepí přímo na kůže, která musí být dokonale čistá a zbavená ochlupení. Jejich kouzlo tkví v tom, že se umísťují tak, aby přirozeně podporovali umístění i pohyblivost vazů, a zároveň jim poskytovali oporu proti přemáhání. Tejpování může výrazně zkrátit proces hojení i bolestivost postiženého místa.
Další možná zranění a onemocnění dolních končetin
Kromě distorze kotníku existuje ještě celá řada poranění a poškození dolních končetin, se kterými se mohou setkat nejen sportovci.
Naraženiny
Naražené může být na těle prakticky cokoliv – naražená pata, naražený nárt, dokonce i prsty u nohy. Naštěstí se v tomto případě nejedná o nic závažného. Naraženiny jsou pouze nepříjemné a jejich příznaky, jako je bolest nebo mírný otok, do pár dnů ustoupí.
Zlomeniny
Způsobů, jak si zlomit nohu, je opravdu celá řada. Nejčastěji se jedná o pády nebo třeba cizí zavinění, ovšem není nic neobvyklého, že ke zlomenině dojde jen při obyčejném „skopnutí“ prstů. Chodidlo je složeno s mnoha drobných kůstek. Ne každá jejich zlomenina se musí řešit sádrou, avšak pro jejich správný srůst a zmírnění bolestivosti je dobré poškozenou nohu alespoň zafixovat obinadlem nebo ortézou. Poměrně častou záležitostí je zlomenina nártu. Ta může vzniknout už z pouhého špatného došlápnutí.
Výron nártu
Výron nártu probíhá prakticky stejně jako u kotníku. Rozdíl je pouze v tom, že poškozeny jsou vazy umístěné na horní straně chodidla. Projevuje se opět podle stupně závažnosti buďto bolestí, modřinami či otokem, který vypadá jako boule na nártu.
Otoky dolních končetin
Kromě nateklého kotníku z důvodu poranění, se může otékání kotníků, potažmo celých dolních končetin, objevovat i z jiných důvodů. Pokud vás oteklé nohy trápí pravidelně, může za tím stát porucha funkce ledvin, hormonální problémy, onemocnění kardiovaskulárního systému nebo třeba poruchy funkce štítné žlázy. Nejčastěji se však jedná o otoky způsobené žilní příčinou. Důležité je si dát pozor na otok levé nohy; příčinou je téměř vždy žilní trombóza, která může být životu nebezpečná.